BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 127 delar, "Rosenholm", GAB, 1900-tal. Total vikt ca 5280 g inkl rostfria blad.

2 såsskedar, 12 smörgåsgafflar (längd 13,5), 12 bordsgafflar (längd 16,5), 12 efterrättsskedar (längd 15), 2 syltskedar (längd 14,5), 3 moccaskedar (längd 11), 12 kaffeskedar (längd 12), 12 bordsgafflar (längd 17,5), 12 matknivar (längd 22), 12 bordsknivar (längd 20), 12 matgafflar (längd 19,5), 12 matskedar (längd 20), 12 bordsskedar (18,5). En skadad kaffesked medföljer.

Smärre slitage, fläckar och repor.

Alkuperä - Provenienssi

Dr Nils Stormby

Lähtöhinta
22 000 SEK