KAFFEKANNA, silver, empire, Lars Magnus Sjöberg, Stockholm, 1841. Total vikt ca 884g.
Rund fot. Godronnerad kropp. Dekor av blad. Krönt av blomma. Svängt, svärtat trähandtag. Höjd 28cm.
Smärre bruksslitage. Färgbortfall på handtag. Repor.