Mahogny. Kalkstensskiva. Fyra lådor. Intarsiadekor av krona. Mässingslister. Nedåt avsmalnande ben. Bär dat 1785 under skivan. Bredd 118, djup 55, höjd 87 cm.
Lagad skiva. Kantnagg. Senare beslag. Repor och nötmärken. Nycklar saknas.