MARTIN "ROCKY" KELLERMAN, sprayfärg på duk, signerad, 2007.
Basketspelare. 110x110.
Smärre slitage.
På uppdrag av Martin Kellerman utförde konstnärerna Jeks & Gauge en 117 kvm stor målning på Sergels Torg i Stockholm. Året var 2007, och ett samarbete med Sony Bravia. Målningen utfördes på en vepa/duk och skars upp i 50 delar vilka sedan auktionerades ut av Lilla Bukowskis.