Patinerad brons och förgylld metall. Krönt av putti med jordglob. Kupa i plexiglas. Höjd 39 cm exklusive sockel och kupa.. Nyckel finns.
Slitage. Fanérskador på sockel. Ej funktionstestad.
Dr. Nils Stormby.