VÄGGSKÅP, barock, 1700-tal.
Fanerat med olika träslag, bland annat ek. Svängt krön. Bakomliggande hyllinredning, bland annat skedhylla. Bredd 49, djup 19, höjd 58,5cm.
Slitage. Fanérskador, bortfall. Borttaget lås. Sprickor. Kompletterad. Hyllplan saknas. Lagningar. Nyckel saknas.