Lyckodjur i form av vattenbuffel. Bältesspänne med djurdekor. Längd 9 resp 23 cm.
Enligt Bruneau Antiques är figurinen Ming Dynastin (1368–1644).
Slitage. Bältesspänne med lagning.
Figurin inköpt hos Bruneau Antiques, Rhode Island, USA. Kvitto finns på förfrågan.