SPELBORD, gustavianskt, 1700-tal
Fanerat med olika träslag. Nedåt avsmalnade och mässingskodda ben, låda i sargen ytskiva med spelplan för schack. Längd 73, bredd 41, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterad. Skador och lagningar.