MATTA, antik/semiantik, Täbris, signerad, ca 285 X 205 cm.

Övermönstrad vit botten, blom-, blomranka- och lotusblommor som dekor. Samma dekor på den beige/orange huvudbården. Blå floralt mönstrade sekundärbårder. Signerad med persisk datering och europeiskt N.Z.

Slitage, ställvis hårt. Solblekt. Frans- och stadkanter med slitage.

Lähtöhinta
5 000 SEK