Rödbrun botten med tre stora polykroma medaljonger, stiliserade blommor och växter. Blå huvudbård med med växt- och lövranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.