ANDY WARHOL, tuschteckning, "Soup can", sign.
Soppburk. Bladstrl. 25,5x18.
Andy Warhol var generellt känd för att göra teckningar som souvenirer när han lanserade och signerade sina böcker. I synnerhet gällde det när han lanserade boken "The Philosophy of Andy Warhol (From A to B & Back Again)"; 1975 åkte han till nio städer i USA och avslutade sin promotionturné internationellt med besök i Italien, Frankrike och England. Just den här teckningen föreställer, i sin mest reducerade form, den ikoniska burken med löksoppa, Campbells Soup Can.
Något gulnat blad. Enstaka ojämnheter i bladets ytterkanter. Enstaka fläck och intryckning. Bladet utrivet från ett skissblock.