Olika figurscener, bl.a. tvekamp mellan man och lejon. Röd botten. Vit huvudbård med starkt stiliserad dekor. Daterad 1351 (persiska kalendern), (1932 gregorianska kalendern).
Bruksslitage, ställvis hårdare.