Fat, Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad 1812-1858, diameter 35 cm. Skålfat Samuel Boström Göteborg 1763-1795, diameter 38 cm. Fat, Pehr Johan Mattsson, Mariestad 1808-1838, diameter 21 cm.
Slitage. Bristningar. Borrat hål för upphängning. Bucklor.