HARALD SALLBERG, träsnitt, signerad, daterad 1939, provtryck I.
"Näktergalarna". Bildstorlek 17x11 cm. Passpartoun bär dedikation "Till Finland från Harald Salleberg", samt påskrift "Originalträgravyr. Illustration till "Carl von Linné Fyra Skrifter", Nordiska Bibliofilsällskapet, Lindfors Bokförlag, Stockholm, 1939".
Ej examinerad ur ram.