Mest halvfranska skinnband. Bibliografiska studier tillägnade Johannes Rudbeck, Historiska anteckningar om Kungl Göta lifgarde, Landthushållningens grundsatser, Olympen av Petiseus, Från Nilens stränder av Pihl, Lecons sur les Applications geometriques de l analyse, Louis Raffy, Brinkman och Tegnér av E Wrangel, Öiets refraktionstilstande av Hj. Schiötz. Fksimil av La guirlande des annees.
Slitage och smärre skador. Ej genomgångna.