BORDSLAMPA, tenn, art deco, signerad C Jansson samy Herm. Bergman fud.
Knäböjande kvinna med urna på huvud. Total höjd ca 27 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Troligen senare elarmatur. Sockel undertill med skada.