Fanerad med valnötsrot och mahogny. Hög smal form. 7 lådor flankerade av svarvade kolonnetter. Bronserade beslag med lejonmaskaroner. Längd 83, djup 52, höjd 147cm.
Bruksslitage. Repor. Fanerskador. Sprickor. Nyckel saknas.