Frackknappar med kvadratisk och fasetterad form, otydliga stämplar, daterade 1946. Fickur med romerska siffror, urtavla i vit emalj. Märkt "Cylindre 10 rubis", Diameter ca 3,5 cm. Urnyckel samt fickur i silver medföljer.
Ej funktionstestat. Slitage. Urtavla med nagg i emaljen. Fickuret med löst glas. Repor.