Lock med ifylld romerska siffror och plexiglasöppning, vit emaljurtavla, liten sekundvisare, visare med pastestenar. Innerboett i metall. Diameter 51mm. Monogram på bakboett.
Slitage, ställvis kraftigt. Bucklor. Ej funktionstestad. Sprickor på urtavla.