Täbris mönster. Grön botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmetter och blomslingor. Benvit huvudbård med palmetter och blomslingor.
Något slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador.