Bla fanerat i rotfaner. Dekor och lister i bronserad metall, dekor i form av bladformationer och växtslingor. Vitrindel med dörrpar i glas, bakomligande hyllplan. Gallerkant samt flätad banddekor i bronserad metall. Två lådor i sargen, svängda ben. Bredd 76, djup 44, höjd 125 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Anlupet. Nött.