Även bla "Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus eller Christeligit Swar...Antichristiska frågor..." av Haquin Lacander, Göteborg 1741, "Officina Virtutum seu praeceptiunculae morales...Dygde-Schole..." av JG. Seybold, Stockholm 1696, "Förnuftig Warning för then wilfarelsen...alla religioner...Herrnhutiska Secten" av Eric Beckman, Stockholm 1748. Olika typer av bokband.
Slitage, några band med skador, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.