Fanerad med valnöt. 6 lådor. Skuren dekor. Låsbar sidopilaster. Beslag av mässing. Bredd 84. Djup 55. Höjd 154 cm. Nyckel finns.
Smärre repor. Åldersrelaterat bruksslitage.