Kista från 1600-talet, på 1930-talet ombyggd till soffa av Lars Möller, Danmark. Klädd med vävt tyg. Skuret trä, ek. Längd ca 221 cm, bredd ca 94, höjd utan runda ben ca 77 cm. De runda benens höjd ca 9 cm.
Slitage. Skador. Lagningar. Lösa delar. Ihopsättning ej kontrollerad.