KAFFESERVIS, 8 delar, opakporslin, signerad "EP", Ewaldin Pettersson, Gustafsberg, 1897.
Vit och grön med lila blommor, delvis förgylld. Serveringsfat, kanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna, 4 koppar på fat.
Bruksslitage. Repor. Krackelerad. Lagning av lock.