VAS, keramik, Ewald Dahlskog, Bo Fajans, Gävle.
Svagt päronformad med indragen hals och reliefdekor. Stämpelmärkt samt numrerad 199/2 GK-22. Höjd ca 31 cm.
Slitage, smärre nagg och repor.