VÄGGAPPLIQUE, brännförgylld samt patinerad brons, empire, 1800-talets första hälft.
För fyra ljus. Patinerad brons svan med krona av tre svängda ljusarmar, fästna i lagerkrans. Rik dekor av växtornamentik. Väggfäste i form av palmett. Märkta "SA". Längd ca 26, höjd ca 23 cm.
Borrhål. Obetydligt slitage.