VASER, 2+1 st och SKÅL, stengods och chamotterat stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand.

Vaser, ett par, glasyr skiftande i blått. Höjd 9 cm. Vas, Chamotte med vit glasyr. Höjd 13 cm. Skål med grönbrun harpälsglasyr. Höjd 8 cm.

Skål med nagg och nedslipad fotring. Slitage. Tillverkningsdefekt.

Lähtöhinta
1 500 SEK