Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

MATGRUPP, 7 delar, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Karmstol, 4 stolar, salongsbord, matbord med 2 illäggsskivor. Borden med profilerad skiva, stolar med svängd genombruten rygg och lös stoppad sits. Snidade musslor och svängda ben på både stolar och bord(det större bordet med enklare dekor).

Bordens mått: Längd ca 153 + 30 + 30, bredd ca 99 och höjd ca 75 respektive längd ca 85, bredd ca 65 och höjd ca 72.

Slitage, repor och smärre stötskador. Skiva med fläckar och hårt slitage på salongsbord.

Lähtöhinta
6 000 SEK