BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första fjärdedel.
Sockel på runda fötter, floral dekor. Krönande urna. Pendel finns. Förgylld och bronserad metall. Höjd ca 42,5.
Slitage, smärre emaljskada på urtavlan. Ej funktionstestad. Möjligen senare baksida. Nyckel saknas.