Inläggningar i geometriska mönster av kontrasterande träslag. Bonad mahogny i olika nyanser. Ursprungligen del av större möblemang ( se 370632 ). L 158, b 84, h 76.
Slitage, solblekt skiva, repor.
Ekenäs Herrgård, Jonsered.
Tidigare ägare vän till Otto Schulz.
Schulz, Otto: "Nya Möbler", Band II, Eget förlag, 1915, sid 55.