Trumpetformad med svisselerad girlanddekor, välvd fot med bågformad dekor och svisselerad girland. Invändigt förgylld. H 21,5.
Slitage, obetydliga bucklor. Graverade initialer, ägarstämpel i botten liksom lodangivelse.