Gråmålad. Tre lådor. Beslag i gulmetall. Lådorna tapetserade med Josef Franks tapet "Vårklockor". Längd 100, djup 43, höjd 68 cm.
Lättare bruksslitage, senare bemålning och tapet.
Mönstret ursprungligen ritat av Josef Frank för Norrköpings Tapetfabrik på 1940-talet.