CARL WILHELMSON, olja på pannå, signerad och daterad 1917.
"Vid Nybroviken". 23 x 34,5 cm.
Någon smärre repa.
Stockholm, 1920.
Göteborg, 1921.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Novemberutställningen - Carl Wilhelmson. Retrospektiv kollektion", 4-26 november 1922, kat nr 524.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Wilhelmson. Minnesutställning", 3-25 februari 1934, kat nr 335.
Axel L. Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, upptagen i katalogen sid 226 som nummer 526.
Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning som nr 379.