Även bla "Catalogus Centuriae Librorum Rarissimorum..." Erik Benzelius & Olof Celsius, Uppsala 1706,"Catalogus Librorum Impressorum..." 1-3, Pehr fabian Aurivillius, Uppsala 1814, "Per Hiertas boksamling, katalog 272, Stockholms Stads Bokauktionskammare", 1932, "Bibliotheca Carlandriana" Stockholm 1892, "Sten Westerbergs Bibliotek på Beatelund" häfte 1-5, Libris Auktioner 1972-73. Två häften i lösblad medföljer varav ett "Förteckning öfver en boksamling som tillhört Litteratören August Strindberg..." Stockholm 1886. Olika typer av band, av bokauktionskatalogerna är merparten häftade pappband.
Slitage, några band med skador, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.