Japaniserande dekor. 36 mattallrikar, 30 djupa tallrikar, 22 assietter, 12 små djupa tallrikar, 20 förrättstallrikar, terrin med lock(troligen ej tillhörande), litet uppläggningsfat, skål med lock, 2 cabaret-delar, 2 skålar, 2 tekoppar med fat, liten såssnipa, 8 rektangulära uppläggningsfat(längsta längd 45 cm), såsskål samt fiskfat.
Bruksslitage. Delvis missfärgade. Största ovala uppläggningsfatet lagningar. Kantnagg. Krakelyrer. Olika åldrar och skiftningar i modellerna.