Kaffekanna samt gräddkanna, C Hammer, Stockholm 1850-tal (kannans höjd 20 cm). Skål på fot, C Hammer, Stockholm 1857 (höjd 10 cm). Gräddkanna, 1850-tal (höjd 13 cm).
Bruksslitage. Repor.