Fanerad med olika träslag i rutlagd fanér. Beslag och listverk av mässing. Profilerad skiva av röd marmor. Bredd 117. Djup 53. Höjd 83 cm.
Smärre bruksslitage och fanerskador. Nyckel saknas.