Manuell, ljus urtavla, plexiglas, diameter 42mm, 14k guld, stämplad i boett. Klockkedja, 18k guld Pansarlänk, längd 39cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor på boett. Slitage på klockkedja.