Svängda karmar och kopplade ben med lejontass. Delvis stoppad och genombruten rygg, stoppad sits och armlän. Skinnklädsel. Rikt skuren dekor av bl. a. akantus.
Renoverade. Slitage. Sprickor, varav en större på den ena stolens vänstra karm. Maskstungna, repor. Skador på skinnklädsel.