Pendyl samt ett par ljusstakar. Förgylld metall. Höjd ca 25,5 respektive 21. Båda med bl a floral dekor. Nyckel finns.
Slitage. Originalnyckel finns, men fungerar dåligt. En ny, som fungerar bra, medföljer. Ej funktionstestad.