Rakt delvis kannelerat skaft, Tre rundade fötter, fot med godronnering. Frostad kupa med ornamenterad dekor. Lampa med dubbla vekar. Enligt uppgift höj- och sänkbar. Höjd 164 cm. Extra glasrör medföljer.
Slitage. Bucklor.