För två ljus. Förgylld och bronserad. Dekor av blommor. För två ljus. Delat, slipat glas. Höjd 72 cm. Ljusmanschetter medföljer.
Hopplock av delar. Senare ljushållare. Slitage. Lagat krön. Spegelglas med nagg, något anfrätt.