SPEGEL, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring sekelskiftet 17/1800.
Rak form, med utskjutande krön. Bronserad. Dekor av porfyrimitation, lagerstav och bladsnitt.Tudelat glas. Infälld gouachemålning med bland annat gripar. 167 x 83.
Slitage. Anlöpningar. Anlupet glas. Skador, bitar avslagna. Sprickor.