Svart metall samt gummi. Metallskodda hörn. Invändigt klädd i rutigt papper, en låda som inredning. Längd 77, bredd 41, höjd 51.
Kraftigt och omfattande slitage, bucklor samt anlupet. Lukt. Nyckel saknas.