BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.
Fanerad med olika träslag, rik dekor med bla flöjtspelande amorin. Beslag och listverk i gulmetall. 2 lådor. Profilerad skiva av sten. Längd ca 98, Bredd 53, Höjd 85.
Slitage. Repor. Nyckel saknas.