Spindelång, urverk märkt B. Sherwood, London, 17755. Vit emaljurtavla, järnvisare, silverboett stämplad London 1961/62, I:M. Ytterboett silver, med driven dekor med mytologisk scen, etikett märkt Alex R Gray Watch and Clock Maker, Aberdeen. Diameter ca53mm.
Slitage. Ej funktionstestad. Urtavla med nagg och sprickor. Nyckel saknas.