Mahognyfanér. Överdel med uppdragbar spegel med gavelkrön. Kantsarg. 3 lådor i fronten samt 3 skåpluckor undertill. Uppburen av fyra lejontassar. Längd 112, djup 55, höjd 80, (med spegeln uppe höjd 148. Nyckel finns.
Slitage. Fanérskador. Lösa delar. List delar saknas. Fläckar. Märken och repor. 2 st nyckelhålskyltar lösa medföljer. Nyckelhålsskyltar saknas på några ställen.