TAKLAMPA, "Nr 116", P Marthin, Mjölby Intarsia, h 60.
Två glaskupor i företagets "Champagne"-färg. Tre lampor i vardera kupa. Stomme i metall med rektangulär pelare. Fanerad med Gonzalez d´Alvez. Inläggningar av päron, alm, peroba rosa, svart päron och buxbom. Diam ca 50.
Smärre nagg. Bruksslitage, fäste för nedersta kupan något torkat.
Modellen avbildad i fabrikens produktkatalog "MJÖLBY INTARSIA Nyttokonst för hemmet", odaterad och opaginerad.