MATSERVIS, 104 delar, porslin, "Eveline", formgiven av Alf Wallander, Rörstrand, tidigt 1900-tal.
34 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 12 förättstallrikar, 23 assietter, ett runt skålfat/uppläggningsfat, 9 ovala skålfat/uppläggningsfat i olika storlekar, 5 serveringsskålar/terriner (3 med lock, två utan) samt två såsskålar på fat.
Kant nagg samt fotrings nagg. Lagning/gulnad. Förgyllning med kraftig slitage.
Modellen i produktion mellan 1900 och 1913.